E-learning

E-learning

Cechą szczególną charakteryzująca e-learning okazuje się przede wszystkim zastosowanie sieci komputerowych oraz Internetu do tego, aby można było rozwijać się, kształcić swoje umiejętności dotychczasowe, jak także i doszkalać. Wykorzystuje się zatem nowoczesne metody, które bazują przede wszystkim na ujęciu pionierskich rozwiązań technologicznych, przez co rozumie się tablety i wynikające z tego m-learning a także smartfony oraz komputery osobiste czy też Internet w bardzo szerokim jego wydźwięku. Dzięki platformom e-learningowym, jakie są dzisiaj coraz bardziej powszechne, jest opcja zakończenia kursu, profesjonalnego szkolenia oraz nawet wybranych kierunków studiów.

Nie trzeba przesiadywać długich godzin w pomieszczeniach wykładowych, fizycznie zjawiać się na egzaminach i zaliczeniach, rozmawiać z egzaminatorami twarzą w twarz, ale nie traci na tym jakość kształcenia, wręcz przeciwnie – człowiek nie marnotrawi ogromnych pokładów czasowych, więc automatycznie poświęcając czas na platformy e-learningowe szkoli się, robi to, co powinien, bez zbędnych nakładów pracy na docieranie od placówki do placówki i fatygowanie się.

Aby jednak można było mówić o e-learningu – czy to w wymiarze szkolenia jednorazowego, dłuższego kursu czy zaawansowanych studiów – konieczne okazuje się spełnienie kilku zasadniczych elementów wpływających na powodzenie tego rodzaju przedsięwzięć. Mowa tu na przykład o tworzeniu celów, jakie mają być spełnione w ramach kursu. Dodatkowo konieczne jest też stosowne, przejrzyste i graficzne opracowanie kursu w taki sposób, aby był czytelny układem oraz co za tym idzie ułatwiał przyswajanie wiedzy w tenże sposób przekazywanej. Warto urozmaicać przekazywane pliki, aby były w nich między innymi ciekawie prezentujące się materiały audio oraz video a także linki odnoszące się do różnorodnych stron www.

Jeszcze co innego to dialog – nie chodzi o to, aby kursantów zostawić z tego typu porcją wiadomości, ale o to, żeby cały czas się z nimi komunikować, sprawdzając czy aby na pewno wszystko, co im się przekazuje jest dobrze i właściwie rozumiane.

Artykuł dzięki: